Firany na wykusz – jak dobrać?

Firany na wykusz – jak dobrać?

Zastanawiasz się, jak dobrać firany do wykuszu? W jaki sposób wykorzystać tkwiący w nim potencjał i jak sprawić, by stał się on przytulnym, wyjątkowym punktem pomieszczenia? W takim razie zapraszamy do lektury poradnika. Dzięki naszym radom będzie Ci dużo łatwiej rozstrzygnąć te kwestie. 

Wyzwanie czy szansa?

Coraz więcej nowoczesnych domów ma wykusz. Architekci umieszczają go najczęściej w salonie lub jadalni, ale niekiedy również w kuchni. Jest on nie tylko interesującą ozdobą, ale też pełni szereg istotnych funkcji, między innymi:

  • doświetla pomieszczenie,
  • urozmaica bryłę budynku,
  • powiększa powierzchnię użytkową.

Nie zmienia to jednak faktu, że znalezienie odpowiednich firanek do wykusza może stanowić spore wyzwanie. Warto jednak poświęcić tej kwestii nieco czasu, ponieważ umiejętnie dobrana dekoracja okien sprawi, że całe pomieszczenie wyda się jaśniejsze, elegantsze i bardziej przestronne. Pamiętaj też, że wyjątkowe miejsca potrzebują zwykle indywidualnego podejścia, dlatego najlepszą opcją będą firanki na wymiar, które idealnie podkreślą walory wykuszu.

Zanim jednak udasz się na zakupy, powinieneś odpowiedzieć sobie na pewne ważne pytanie: jaka jest najważniejsza rola, jaką ma odgrywać Twój wykusz? Czy pragniesz, by był on dodatkową przestrzenią, w której umieścisz meble? Czy bardziej zależy Ci na efektownej dekoracji, czy na doświetleniu wnętrza? A może pragniesz zwrócić uwagę na wspaniały widok za jego oknami? W każdym przypadku potrzebne Ci będą nieco inne firanki.

Rama obrazu

Jeżeli za wykuszem rozpościera się piękny widok, nie ma potrzeby ukrywania go. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie subtelna dekoracja okien, która spełni podobną funkcję, jak rama obrazu, czyli podkreśli walory krajobrazu, nie odwracając od niego uwagi.

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się proste, delikatne firany, sięgające aż do podłogi i umieszczone po obu stronach wykusza. Takie rozwiązanie ma tę istotną zaletę, że nie wymaga montowania karnisza na całej szerokości wnęki. Wystarczy, że umieścisz niewielkie elementy jedynie w tych miejscach, w których będą znajdować się firanki. W zależności od Twoich upodobań możesz pozostawić je luźno wiszące lub wykonać interesujące upięcie, np. w kształcie klepsydry. Unikaj jednak asymetrii, która wprowadziłaby do wykuszu niepotrzebny chaos.

Dodatkowa przestrzeń

Jeśli nie zależy Ci na widoku za oknami, a wnęka jest na tyle duża, że masz zamiar ustawić w niej meble, np. stół i krzesła, będziesz potrzebować zupełnie innego rodzaju firanek na wykusz. W takim przypadku najlepszym wyborem będą minimalistyczne, eleganckie dekoracje, które nie będą Ci utrudniać codziennego funkcjonowania.

W tej sytuacji lepiej sprawdzą się firany zamontowane na całej powierzchni wnęki, ale sięgające jedynie do parapetu. Dzięki nim będzie Ci łatwiej otwierać i zamykać okna, a także utrzymywać je w czystości. Pamiętaj też, że będziesz potrzebować odpowiednich karniszy. W zależności od kształtu i parametrów wykusza mogą one przyjąć formę półokręgu lub składać się z kilku połączonych, prostych elementów.

Podsumowanie

Jak widzisz, dobranie idealnych firanek na wykusz nie jest prostą sprawą. Wiele zależy tu od Twoich preferencji oraz od głównej funkcji, jaką w Twoim domu ma pełnić ten element architektoniczny. Wierzymy jednak, że dzięki naszym poradom będzie Ci łatwiej podjąć właściwą decyzję i znaleźć rozwiązanie, które będzie cieszyć Twoje oczy przez wiele lat!