Jak dobrać firany do salonu?

Jak dobrać firany do salonu?

Jak wiesz, salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jest więc naturalne, że pragniesz, by prezentował się on jak najlepiej i poświęcasz wiele czasu oraz energii na jego urządzenie. Ponieważ okno to centralny punkt pokoju, na nim właśnie skupi się uwaga Twoich gości. Dlatego bardzo istotne jest dobranie odpowiednich firanek. Jeśli zastanawiasz się, czym kierować się podczas ich zakupu i na co warto zwrócić uwagę – zapraszamy do lektury. Dzięki naszym sugestiom z łatwością dokonasz właściwego wyboru i stworzysz w swoim salonie wymarzony klimat!

Kluczowe elementy

Zanim udasz się na zakupy, powinieneś zadać sobie dwa pytania. Odpowiedzi na nie zawężą kryteria i ułatwią Ci podjęcie trafnej decyzji. Kwestie, jakie warto wziąć pod uwagę to:

  • wielkość pomieszczenia – pokój o niewielkich gabarytach będzie wyglądał znacznie lepiej, jeśli zdecydujesz się na jasne, gładkie firanki. Jeżeli natomiast masz obszerny salon z pokaźnymi oknami, możesz pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji i wybrać bardziej nietuzinkowe tonacje kolorystyczne. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się też duże, wyraźne wzory – w małym pomieszczeniu byłyby zbyt przytłaczające;
  • funkcjonalność – powodem, dla którego mieszkańcy decydują się przysłonić okna, nie jest tylko estetyka, ale także chęć zachowania prywatności. Jeśli mieszkasz wysoko, a od kolejnego bloku dzieli Cię spora odległość, możesz zawiesić bardzo cienkie i delikatne firanki. Jeżeli jednak Twoje lokum znajduje się na parterze lub na wprost masz sąsiadów, zdecyduj się na modele wzorzyste, haftowane lub z gęstym splotem.

Firany a charakter salonu

Wszelkie dodatki, jakie umieścisz w Twoim mieszkaniu, będą rzutowały na jego stylistykę, dlatego warto postarać się, aby tworzyły one spójną, przemyślaną całość

Jeśli Twój salon jest modernistyczny, dobrze sprawdzą się w nim nowoczesne firany. Mogą one być gładkie lub ozdobione prostymi, geometrycznymi wzorami. Unikaj jednak wszelkich kwiatuszków i tradycyjnych ornamentów, by nie wprowadzić do wnętrza wrażenia chaosu i przypadkowości. Jeżeli natomiast zdecydowałeś się na klasyczny lub romantyczny wystój salonu, lepszym wyborem będą firanki haftowane lub też gładkie, ale fantazyjnie upięte.

A co w przypadku, gdy jeszcze nie masz jednolitej koncepcji wnętrza? W takiej sytuacji najlepiej jest trzymać się zasady, że im mniej ozdobników, tym lepiej. Proste, neutralne tkaniny z pewnością sprawdzą się tutaj idealnie. Z drugiej jednak strony — skoro Twój salon nie ma konkretnego stylu, wybór niebanalnej firanki może nadać mu charakteru. Zamiast trzymać się bezpiecznej, neutralnej stylistyki, masz teraz szansę puścić wodze fantazji i sprawić, że ciekawie udekorowane okno zdefiniuje stylistykę całego wnętrza.

Podsumowanie

Jak widzisz, dobranie odpowiednich firanek do salonu wcale nie jest takie trudne. Jeśli zastosujesz się do naszych porad, sukces masz właściwie murowany. Oczywiście, na tym wystrój okien się nie kończy. Teraz przed Tobą kolejne zadanie: wybranie zasłon. Firany bez nich mogą co prawda prezentować się fantastycznie, jednak z nimi Twój salon stanie się bardziej charakterny i klimatyczny. Dlatego nasz kolejny wpis będzie właśnie o zasłonach. Zaglądaj do nas regularnie, by być na bieżąco!