Jak dobrać zasłony do salonu?

Jak dobrać zasłony do salonu?

Spośród wszystkich pomieszczeń w Twoim domu, najbardziej reprezentacyjnym jest salon. Tu spędzasz czas z bliskimi, przyjmujesz gości i celebrujesz wspólne chwile. Nic zatem dziwnego, że pragniesz, by było to miejsce wyjątkowe. A ponieważ zwykle centralnym punktem pomieszczenia jest okno, niezmiernie ważne jest, by nadać mu odpowiednią oprawę. Jeżeli wybrałeś już firanki — posiłkując się naszym poprzednim wpisem, teraz pora pójść o krok dalej i zastanowić się, jakie zasłony będą do nich najlepiej pasować. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym powinieneś się kierować i na co zwrócić uwagę — zapraszamy do lektury!

Po co Ci zasłony?

Jest to niezmiernie ważny element wyposażenia wnętrz. Jego obecność wpływa na charakter całego pomieszczenia, a niekiedy wręcz go kreuje. Dzięki umiejętnie dobranym zasłonom możesz wprowadzić do swojego salonu klimat chłodnej elegancji, domowej przytulności lub ekstrawagancji i szaleństwa. Możesz też sprawić, że neutralne w swojej stylistyce miejsce nabierze wyrazu.

Pamiętaj jednak, że dokonując wyboru, powinieneś oprzeć się na kilku prostych regułach, do jakich stosują się profesjonalni dekoratorzy. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie wielu niepotrzebnych dylematów, a zarazem osiągniesz efekt zbliżony do tego, jaki możesz oglądać w magazynach wnętrzarskich. Dobierając zasłony, weź pod uwagę następujące elementy:

  • stylistykę,
  • barwę,
  • wzór.

Jaki jest Twój styl?

Dom jest Twoim azylem i wizytówką, więc jego wystrój powinien korespondować z Twoimi upodobaniami. W przeciwnym razie nie czułbyś się w nim dobrze, a odwiedzający Cię goście otrzymaliby sprzeczne sygnały co do Twojego stylu. Najważniejszą wytyczną jest to, co czujesz — nie to, gdzie mieszkasz. Niezależnie od tego, czy jest to Warszawa, Częstochowa czy jakaś niewielka miejscowość, masz prawo być sobą i dać temu wyraz, dobierając odpowiednie dodatki do Twojego domu. Zasłony w salonie to jedna z pierwszych rzeczy, na jakie zwrócą uwagę osoby wchodzące do tego pomieszczenia. Zadbaj więc o to, by były one nie tylko ładne i modne, ale też by odzwierciedlały Twoje upodobania.

Moc koloru

Dobór barw to kwestia, która sprawia najwięcej problemów podczas wybierania dodatków do salonu. Spróbuj jednak spojrzeć na to wyzwanie, jak na szansę — za pomocą kolorów możesz optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie, a nawet modelować jego rozkład. Pamiętaj, że ciepłe kolory wydają się znajdować „bliżej”, a chłodne - „dalej”. Wykorzystując potencjał tkwiący w barwach, możesz sprawić, że długi i wąski pokój zyska znacznie lepsze proporcje, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na zasłony na wymiar, które idealnie wpasują się w parametry pomieszczenia.

Gładkie czy wzorzyste?

Na rynku istnieje bardzo wiele odmian zasłon, dlatego wybór nie jest prosty, a każda z opcji ma swoich zwolenników. Jednolite tkaniny prościej jest dopasować do reszty wystroju salonu. Z kolei te wzorzyste przyciągają uwagę i pozwalają osiągnąć dużo bardziej interesujące efekty. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, zwróć uwagę na zestawienie kolorów. Pragnąc, by pokój prezentował się elegancko, dobrze jest trzymać się stonowanych barw.

Jeśli jednak całe pomieszczenie utrzymane jest w spokojnej stylistyce, pojawiający się na zasłonach pojedynczy, kontrastowy kolor z pewnością będzie prezentował się bardzo ciekawie, zwłaszcza jeżeli powtórzysz go w innych dekoracjach — np. na poduszkach, osłonkach na kwiaty itp. Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji - zajrzyj do naszego sklepu Romanetka.pl!