Jak dobrać zazdrostki do okna kuchennego?

Jak dobrać zazdrostki do okna kuchennego?

Jednym z najlepszych sposobów na stworzenie estetycznej, a zarazem funkcjonalnej oprawy okna kuchennego jest zawieszenie w nim zazdrostek. Dzięki nim nie tylko zyskasz więcej prywatności, ale też wprowadzisz do pomieszczenia klimat przytulności oraz domowego ciepła. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak dopasować firany kuchenne i czym należy kierować się podczas ich zakupu – zapraszamy do lektury.

Jak określić szerokość?

Pamiętaj, że zazdrostki z uwagi na swój wyjątkowy charakter podlegają nieco innym prawom, niż tradycyjne firany. Kupując materiał na metry i pragnąc rzetelnie oszacować ilość, jaka będzie Ci potrzebna, powinieneś wziąć pod uwagę dwa elementy, a mianowicie:

  • wymiary okna,
  • rodzaj tkaniny, a więc jej grubość, wzór oraz gęstość splotu.

Od kombinacji tych czynników zależy, jak mocno zmarszczona będzie firanka. Przykładowo, zazdrostki bawełniane lub żakardowe powinny być pofalowane mniej, niż zwiewne tiule. Jeśli na tkaninie zaznaczony jest wyraźny wzór, np. filiżanki, kwiaty czy nawet napisy, należy zadbać o to, by był on dobrze widoczny, bo nadmiar zagięć jedynie by go zaburzał.

Mając to na uwadze, łatwo określisz, ile materiału będziesz potrzebować. Jeżeli zazdrostka ma być lekko pofalowana, kup 1,5 razy więcej materiału, niż wynosi szerokość okna, plus 4 cm na obszycie. Jeśli natomiast zamierzasz mocno zmarszczyć firanę, zamów dwa razy tyle tkaniny, ile wynosi wymiar poprzeczny okna.

Idealna wysokość zazdrostki

Ten parametr również powiązany jest z wielkością okna, chociaż nie jest to jedyny element, jaki należy wziąć pod uwagę. Standardowe wymiary zazdrostek kuchennych to:

  • 40 cm,
  • 50 cm,
  • 60 cm.

Pamiętaj jednak, by kupując firanę, mieć też na względzie takie czynniki, jak wysokość pomieszczenia oraz jego nasłonecznienie. Jeśli mieszkasz w bloku, to prawdopodobnie od podłogi do sufitu jest nie więcej, niż 250 cm. W takiej sytuacji lepiej będzie prezentować się krótsza zazdrostka. Jeśli natomiast Twoja kuchnia znajduje się w domu lub starej kamienicy, możesz pozwolić sobie na nieco dłuższe firanki, które nie zaburzą proporcji całego pomieszczenia.

Określając długość zazdrostek, weź też pod uwagę cel, dla którego je kupujesz – jeśli mają one stanowić jedynie efektowną ozdobę kuchni, wystarczą Ci jak najkrótsze. Jeżeli jednak chcesz ochronić swoją prywatność od spojrzeń przechodniów czy sąsiadów, lepszym wyborem będą dłuższe firany.

Jaki styl wybrać?

Wygląd zazdrostek kuchennych powinien korespondować z resztą wystroju pomieszczenia. Dzięki temu całość zyska jednolity, spójny, a co za tym idzie – elegancki wygląd. Tradycyjne, folkowe firany zwykle ozdabiane są motywami kwiatowymi, a także haftami lub koronkami. Tego rodzaju zazdrostki najlepiej komponują się ze stylem:

  • rustykalnym,
  • sielskim,
  • dworkowym.

Nie oznacza to jednak, że w nowoczesnej kuchni nie ma miejsca dla firan. Przeciwnie – proste, minimalistyczne zazdrostki mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dla modernistycznej, surowej stylistyki, a zarazem dodawać wnętrzu przytulności i elegancji.

Podsumowanie

Jak widzisz, dobranie idealnych zazdrostek do kuchni nie jest rzeczą prostą. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym inspiracjom poradzisz sobie z tym wyzwaniem i stworzysz piękną, funkcjonalną oprawę okna, która będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji przez wiele lat. Zajrzyj do naszego sklepu i zamów idealne firany!