Jak wybielić firany domowym sposobem?

Jak wybielić firany domowym sposobem?

Piękne, lśniąco białe, gładkie firany są prawdziwą ozdobą salonu czy innego pomieszczenia. Z czasem jednak mogą one zszarzeć lub zżółknąć, powodując, że oprawa okien nie będzie już prezentować się tak efektownie, jak kiedyś. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób można wybielić firanki domowymi sposobami – zapraszamy do lektury. Wierzymy, że dzięki naszym inspiracjom uda Ci się przywrócić im pierwotny wygląd.

Dlaczego firanki z czasem ciemnieją?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Do najważniejszych z nich należą:

  • zanieczyszczenie powietrza – wbrew pozorom, ten problem dotyczy nie tylko wielkich miast. W sezonie zimowym smog pojawia się również w małych miejscowościach na skutek stosowania złej jakości opału;
  • unoszące się w pomieszczeniach drobinki kurzu i tłuszczu – ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku firan zawieszonych w domach, gdzie salon i kuchnia stanowią jedną, otwartą przestrzeń;
  • dym papierosowy;
  • nieumiejętne pranie – polegające na stosowaniu niewłaściwych środków lub umieszczaniu w bębnie tkanin o innych kolorach, które mogą zafarbować delikatny materiał.

Pamiętaj też, że niekiedy powodem ciemnienia firany może być nałożenie się kilku różnych czynników. Nie wszystkie z nich są możliwe do wyeliminowania – na niektóre nie masz przecież żadnego wpływu. Dlatego bardzo ważne jest regularne wybielanie firanek, które pozwala przywrócić im biały kolor i sprawia, że nie tylko oprawa okna, ale też całe pomieszczenie wyglądają na czyste i zadbane.

Domowe sposoby na wybielanie firan

Jeśli pragniesz, by znów były one lśniąco białe, wcale nie musisz sięgać po agresywne chemikalia. Przeciwnie – większość składników, jakie będą Ci potrzebne, masz już z pewnością w domowej spiżarni. Poniżej znajdziesz kilka prostych, sprawdzonych metod na wybielenie firanek haftowanych czy żakardowych.

Amoniak

Jest to niezwykle skuteczny sposób. Aby go zastosować, trzeba dodać łyżeczkę amoniaku na każdy litr wody i w tak przygotowanym roztworze dobrze wypłukać materiał, a następnie wyprać firanki jak zwykle.

Sól kuchenna

Pragnąc posłużyć się tą metodą, musisz mieć uprane i – co ważne – suche firanki. Dopiero wtedy możesz przejść do właściwego wybielania. W tym celu należy przygotować roztwór, w skład którego wejdzie 7 łyżek stołowych soli oraz 5 litrów wody. Po rozpuszczeniu mieszaniny trzeba dokładnie namoczyć w niej firany, aż do osiągnięcia pożądanego efektu.

Proszek do pieczenia

W tym przypadku należy rozmieszać zawartość jednego opakowania w pięciu litrach wody i zanurzyć w niej firanki na kwadrans, a następnie przystąpić do właściwego prania.

Ocet

Ma on szereg zalet – nie tylko przywraca biel, ale jednocześnie sprawia, że materiał przestaje się elektryzować, a poza tym staje się sztywniejszy i lepiej się układa. Dlatego ocet jest szczególnie polecany do firan wykonanych z tworzyw sztucznych. Ta metoda wybielania świetnie sprawdza się również w przypadku modeli, które mają dużą powierzchnię – np. firanki haftowane do salonu. Aby ją zastosować, wystarczy dolać pół szklanki octu do wody z proszkiem do prania.

Podsumowanie

Jak widzisz, przywrócenie firanom bieli za pomocą domowych sposobów wcale nie jest trudne ani czasochłonne. Nie wymaga też kupowania specjalnych środków wybielających, ponieważ każda z opisanych metod jest oparta o produkty spożywcze, jakie z pewnością znajdziesz w domu. Jeżeli jednak wolisz kupić nowe firany – zapraszamy do naszego sklepu online, gdzie znajdziesz modne warianty do salonu i nie tylko!