Jaki obrus do salonu? Porady i wskazówki

Jaki obrus do salonu? Porady i wskazówki

Odpowiednio dobrany obrus może być prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. W salonie, a więc w pomieszczeniu pełniącym funkcję reprezentacyjną, kwestia właściwej prezencji nabiera jeszcze większego znaczenia. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym warto kierować się podczas zakupów oraz w jakim sklepie z obrusami najlepiej ich dokonać – zapraszamy do lektury. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym radom podejmiesz trafną decyzję.

Jak dobrać rozmiar obrusu?

Przede wszystkim pamiętaj, że od jego wielkości zależy nie tylko estetyka, ale też wygoda użytkowania. Pragnąc idealnie dopasować parametry obrusu, należy trzymać się następujących zasad:

  • w przypadku klasycznego stołu o standardowej wysokości tkanina powinna zwisać nie więcej niż 15-20 cm poniżej krawędzi blatu. W przeciwnym razie może się okazać, że wstając, pociągniesz materiał za sobą,
  • jeżeli szykujesz salon na jakąś wyjątkową okazję i pragniesz, by obrus zwisał aż do ziemi, wybierz taki, który uszyto ze śliskiego i gładkiego materiału,
  • jeśli masz niską ławę, zwisająca część tkaniny powinna mieć co najwyżej 10 cm długości,
  • pamiętaj, by uwzględnić kształt blatu: prostokątny kawałek materiału na okrągłym stole nigdy nie będzie prezentował się stylowo. W takiej sytuacji znacznie lepiej sprawdzi się obrus kwadratowy.

Jaki rodzaj materiału wybrać?

Niektóre tkaniny możesz łatwo wyprać, inne po zabrudzeniu będą wymagały skomplikowanych zabiegów. Jeśli wiesz, że Twój salon jest intensywnie użytkowany, lepiej będzie postawić na obrus uszyty z materiału plamoodpornego.

Wartymi rozważenia propozycjami są również:

  • żakard – łatwo go wyprać, a przy uważnym rozwieszeniu może nawet nie wymagać prasowania. Z wyglądu przypomina on koronkę, dlatego najlepiej prezentuje się w salonach utrzymanych w stylu rustykalnym, klasycznym czy mieszczańskim, ale ciekawie może wyglądać również w nowoczesnych wnętrzach,
  • obrusy bawełniane oraz lniane, ozdobione taśmami, mereżkami czy haftami – występują w wielu modnych odmianach i zawsze prezentują się stylowo. Pamiętaj jednak, że len jest bardziej wymagającą opcją, bo trudno jest go wyprasować.

Jak dopasować kolor obrusu?

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem, które pasuje niemal do każdego salonu, jest śnieżna biel. Pragnąc ochronić tkaninę przed zabrudzeniem, a zarazem nadać pomieszczeniu nieco dynamizmu, można położyć na niej kolorowe serwety.

We wnętrzach nowoczesnych dobrze będą wyglądać modele kolorowe lub haftowane. Pamiętaj, by wybierając barwę, wziąć pod uwagę stylistykę wnętrza:

  • do modnego obecnie stylu skandynawskiego najlepiej pasuje obrus żółty lub szary,
  • do salonu angielskiego – różowy lub ozdobiony kwiatuszkami,
  • do stylistyki boho – tkanina biała lub utrzymana w kolorach ziemi.

Gdzie kupić obrus do salonu?

Znalezienie odpowiedniego modelu w sklepie stacjonarnym może być trudne, choćby ze względu na ograniczony wybór. Znacznie lepszym, a przy tym korzystniejszym cenowo rozwiązaniem jest zakup w internecie. Wówczas niezależnie od tego, czy mieszkasz w Warszawie, czy Częstochowie, masz dostęp do szerokiego asortymentu obrusów. Dzięki temu łatwo wybierzesz model, który spełni Twoje oczekiwania i sprawi, że Twój salon będzie się prezentował elegancko i stylowo. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą obrusów materiałowych!