Jakie nakrycie stołu wybrać: obrus czy bieżnik?

Jakie nakrycie stołu wybrać: obrus czy bieżnik?

Zastanawiasz się, jakie nakrycie stołu sprawdzi się lepiej w Twoim salonie? Chcesz wiedzieć, czym różni się obrus od bieżnika i który z nich będzie pasował do nowoczesnych, modnych wnętrz? W takim razie zapraszamy do lektury. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym poradom stworzysz udaną aranżację.

Centralny punkt w salonie

Najważniejszym miejscem tego pomieszczenia jest stół – to przy nim zasiadają rodzina i goście, celebrując zarówno codzienne posiłki, jak i ważne uroczystości. Jest zatem oczywiste, że warto poświęcić dużo uwagi znalezieniu dla niego idealnego nakrycia – takiego, które nada ton całemu wnętrzu. 

Czy na stół w salonie lepiej nada się obrus, czy bieżnik? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy tu od Twoich preferencji oraz od efektu, jaki zamierzasz osiągnąć. Aby ułatwić Ci wybór nakrycia, przygotowaliśmy krótką charakterystykę każdej z tych opcji.

Obrus do salonu

Jest to sprawdzone, klasyczne i eleganckie rozwiązanie, stosowane zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i podczas wyjątkowych uroczystości lub świąt. Warto pamiętać, że poza funkcjami dekoracyjnymi, obrus odgrywa również inne role, na przykład:

  • chroni drewno, płytę lub szkło przed zarysowaniami,
  • izoluje stół od gorących naczyń,
  • tłumi dźwięki podczas używania sztućców lub naczyń – ma to szczególne znaczenie w przypadku blatów szklanych.

Bieżnik – obrus w wersji mini

Jest on skromniejszym, a zarazem nowoczesnym nakryciem stołu. W powszechnym mniemaniu bieżnik jest uznawany za mniej formalny obrus, dzięki czemu doskonale nadaje się na co dzień. Nie oznacza to jednak, że nie może stanowić ozdoby salonu podczas oficjalnych spotkań. 

Zwykle bieżnik ma szerokość 40-45 cm i pozostawia wiele wolnego miejsca po obu stronach. Dzięki temu, że nie zakrywa całego stołu, można za jego pomocą wyeksponować blat, tworząc nowoczesne, modne aranżacje. Pamiętaj, że poza klasycznym rozwiązaniem, czyli ułożeniem paska tkaniny wzdłuż stołu, masz też do wyboru inne opcje – na przykład ułożenie go w poprzek blatu, albo użycie dwóch bieżników. 

Idealne nakrycie stołu

Zanim dokonasz wyboru pomiędzy obrusem a bieżnikiem, weź pod uwagę kwestie praktyczne: drugi wariant jest z całą pewnością łatwiejszy w konserwacji i sprawdzi się znakomicie, jeśli mieszkają z Tobą małe dzieci lub zwierzęta. Zwykle jest też tańszy, a przy tym możesz ułożyć go nie tylko na stole, ale też na komodzie lub blacie w kuchni.

Obrus w salonie wygląda jednak bardziej efektownie i sprawia, że całe wnętrze nabiera klasy oraz elegancji. Jest idealnym wyborem dla romantyków i tradycjonalistów, a przy tym ma jeszcze jedną zaletę – jako klasyka, nigdy nie wychodzi z mody.

Zamów nakrycie stołu na Romanetka.pl

Jak w tej sytuacji znaleźć idealne nakrycie stołu? Mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość – wcale nie musisz dokonywać wyboru! Możesz przecież zakupić zarówno obrus, jak i bieżnik. Jeśli ułożysz jeden na drugim, stworzysz modną, oryginalną aranżację. W razie potrzeby skorzystaj z każdego z nich osobno, ciesząc się bardziej, lub mniej formalnym wyglądem stołu. Szeroki wybór nakryć znajdziesz w naszym sklepie – sprawdź!