Markizeta – tkanina idealna na firanę

Markizeta – tkanina idealna na firanę

Dobranie właściwych firanek wcale nie jest proste – można nawet powiedzieć, że stanowi ono pewnego rodzaju sztukę. Warto jednak poświęcić tej kwestii nieco uwagi, ponieważ okno, jako centralny punkt pomieszczenia, w naturalny sposób przyciąga wzrok, a jego oprawa może stać się ozdobą całego wnętrza, a nawet zdefiniować jego styl. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Czym jest markizeta?

Jednym z najciekawszych, a zarazem najbardziej praktycznych rozwiązań, jakie możesz w tym przypadku zastosować, są firany z markizety. Czym ona jest i co ją wyróżnia?

Pod tym terminem kryje się tkanina o strukturze przypominającej siateczkę. Co ważne, może ona mieć różną wielkość oczek – od bardzo drobnych po całkiem spore. Jest to istotny parametr, ponieważ gęstość splotu markizety ma bezpośrednie przełożenie na ilość światła, jaka dostaje się przez okno do wnętrza, a także na widoczność.

W przypadku pomieszczeń słabo doświetlonych lepszym wyborem będzie luźno tkana firanka, natomiast w sytuacji, gdy priorytetem jest dla Ciebie zachowanie prywatności – postaw na taką o bardziej zwartym splocie.

Jakie zalety ma markizeta?

Warto pamiętać, że do największych zalet markizet należą:

  • fakt, że nie trzeba ich prasować – ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku dużych okien oraz balkonów, gdzie firana ma sporą powierzchnię,
  • trwałość – dotyczy to zwłaszcza modeli o ciasnym splocie,
  • uniwersalność – markizety występują w wielu różnych odmianach – od minimalistycznych po bogato zdobione. Sprawia to, że nadają się one do każdego rodzaju pomieszczeń, niezależnie od ich wystroju.

Tkanina na metry czy na wymiar?

Wybierając firanki z markizety, warto też przemyśleć formę, w jakiej najlepiej będzie je nabyć. Masz tu do wyboru dwie opcje: gotowe produkty oraz tkaninę sprzedawaną na metry. To, która z nich okaże się lepsza w Twoim przypadku, zależy od kilku czynników – między innymi:

  • od Twoich zdolności manualnych – jeśli lubisz tego rodzaju wyzwania i posiadasz maszynę do szycia, nic nie stoi na przeszkodzie, byś uszyła firanki samodzielnie, tym bardziej że na rynku dostępne są produkty, które znacznie ułatwią Ci stworzenie ciekawej aranżacji – np. specjalne taśmy marszczące;
  • od parametrów okna – w przypadku mieszkań mieszczących się w starszych budynkach jest możliwość, że gotowa markizeta będzie pasować jak ulał. Niestety, w nowoczesnym budownictwie szanse na to są raczej niewielkie, bo obecnie nie istnieje coś takiego, jak „standardowe okna”;
  • od zasobności Twojego portfela – firany szyte na wymiar zwykle prezentują się bardziej elegancko. Wybierając tę opcję, masz też możliwość ich personalizacji poprzez doszycie różnego rodzaju ozdób, obszyć brzegów, przeplotek czy ornamentów. Taka usługa wiąże się jednak z pewnymi kosztami – jeżeli możesz je ponieść, efekty z pewnością będą zadowalające.

Podsumowanie

Jak widzisz, firanki z markizety oferują wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. Mamy nadzieję, że dzięki uzyskanym od nas informacjom poszerzyłaś swoją wiedzę na ich temat. Wierzymy, że teraz będzie Ci łatwiej dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twoich okien i stworzyć taką oprawę, która spełni Twoje oczekiwania.