Materiał na zasłony – który wybrać?

Materiał na zasłony – który wybrać?

Zastanawiasz się, który materiał warto wybrać na zasłony? Chcesz dowiedzieć się, na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas zakupów? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik. Eksperci, pracujący na co dzień w renomowanym sklepie z zasłonami w Częstochowie, pomogą Ci dokonać trafionego wyboru!

O czym warto pamiętać?

Podczas kupowania zasłon do sypialni, salonu czy innego wnętrza, trzeba wciąć pod uwagę nie tylko kolorystykę materiału, ale też jego pozostałe właściwości, na przykład: 

 • grubość,
 • rodzaj splotu,
 • łatwość utrzymania w czystości,
 • odporność na zagniecenia,
 • przepuszczalność światła. 

Wszystkie te elementy mają wpływ na funkcjonalność, a co za tym idzie – na Twoją satysfakcję z zakupu. Pamiętaj, że rolą zasłon jest nie tylko tworzenie efektownej oprawy okien i zapewnianie Ci prywatności. Mogą one także ochronić przed hałasem i zimnem, a nawet optycznie korygować proporcje pomieszczenia. Sprawia to, że nie istnieje jeden, „najlepszy” rodzaj tkaniny na zasłony. To, jaki materiał okaże się idealny w przypadku Twojego salonu lub sypialni, zależy od szeregu czynników, takich jak:

 • nasłonecznienie,
 • sąsiedztwo, 
 • usytuowanie względem stron świata,
 • Twoje indywidualne upodobania.

Aby ułatwić Ci dokonanie wyboru, przygotowaliśmy krótką ściągę. Jesteśmy przekonani, że dzięki niej szybko dokonasz udanego zakupu.

Rodzaje materiałów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tkanin, które nadają się na oprawę okna. Warto dobrze przemyśleć ten wybór, bo kupując zasłony na wymiar, możesz całkowicie odmienić wygląd pokoju, a także poprawić jego funkcjonalność. Do najczęściej stosowanych materiałów należą:

 1. Aksamit oraz welur – ze względu na swoją gęstość oraz znaczny ciężar, doskonale przyciemniają wnętrze oraz wytłumiają hałasy z zewnątrz. Idealnie nadają się na zasłony do sypialni, zwłaszcza gdy przeszkadzają Ci latarnie i ruch uliczny. 
 2. Żakard – jest to mocny, gruby materiał, który skutecznie blokuje promienie słoneczne. Wygląda efektownie, a przy tym jest bardzo praktyczny – jeśli suszy się go w stanie rozwieszonym, nie wymaga prasowania. Nadaje się na zasłony do salonu lub pokoju dziecięcego. 
 3. Tiul, woal oraz szyfon – są to cienkie, delikatne tkaniny o ażurowym splocie. Nie blokują promieni słonecznych, za to wprowadzają do wnętrz przytulny i romantyczny klimat. Są doskonałą propozycją do pomieszczeń o ekspozycji północnej i wschodniej, gdzie nadmiar światła nie stanowi problemu.
 4. Blackout – to tkanina zatrzymująca nawet 90 proc. promieniowania słonecznego. Często stosuje się ją w pokojach hotelowych. Świetnie sprawdzi się na zasłony do sypialni, zwłaszcza jeśli lubisz spać w mocno zaciemnionym pomieszczeniu. 

Już wiesz, czego szukasz?

Wybierając materiał na zasłony, należy mieć na uwadze zarówno funkcję danego pomieszczenia, jak i jego specyfikę. Pamiętaj, że oprawa okien ma kluczowe znaczenie dla wyglądu wnętrza i panującego w nim klimatu. Nasze porady pomogą Ci dokonać satysfakcjonującego zakupu. Jesteśmy przekonani, że dzięki nim stworzysz aranżację, która będzie nie tylko piękna, ale również praktyczna i funkcjonalna. Po więcej inspiracji zajrzyj do sklepu Romanetka.pl!