Zazdrostki — dlaczego warto je mieć i jak o nie dbać, by zawsze wyglądały świetnie? Sprawdź nasze porady

Zazdrostki — dlaczego warto je mieć i jak o nie dbać, by zawsze wyglądały świetnie? Sprawdź nasze porady

Zazdrostki - co warto o nich wiedzieć?

Mimo zmieniających się trendów wnętrzarskich zazdrostki kuchenne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią one elegancką, a zarazem funkcjonalną ozdobę okien. Dzięki nim możesz cieszyć się dostępnością światła słonecznego, a jednocześnie osłonić wnętrze swojego domu od wścibskich spojrzeń z zewnątrz.

W sklepach internetowych i stacjonarnych można znaleźć szeroką ofertę tego rodzaju firanek. Mnogość dostępnych w sprzedaży modeli sprawia, że nadają się one do pomieszczeń urządzonych w rozmaitych stylach, na przykład:

  • dworkowym — tu idealnym rozwiązaniem są firanki rustykalne, podkreślające sielski charakter wnętrza,

  • klasycznym — w tym przypadku doskonale sprawdzają się zazdrostki z gipiurą, uszyte z koronki lub haftowane,

  • industrialnym i loftowym — do takich aranżacji pasują nowoczesne firanki. Dobrą propozycją będzie tu gładka zazdrostka bawełniana lub prosta koronka.

Jak dbać o zazdrostki?

W pomieszczeniu, w którym regularnie się gotuje, tkaniny wystawione są na stały kontakt z podwyższoną temperatura, kurzem oraz pryskającym tłuszczem. Oznacza to, że zazdrostki kuchenne wymagają więcej uwagi niż firanki umieszczone w salonie czy sypialni. Na szczęście utrzymanie ich w czystości wcale nie jest trudne — bazując na naszych sugestiach z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem. 

W jaki sposób trzeba dbać o zazdrostki kuchenne? Przede wszystkim warto pamiętać, by odświeżać je regularnie. Oto kroki, jakie należy podjąć w celu ich wyczyszczenia:

  1. Przede wszystkim trzeba ostrożnie zdjąć je z drążka. Warto uważać, by zbytnio nie naciągnąć tkaniny – w przeciwnym wypadku może ona ulec zdeformowaniu.

  2. Następnie tkaninę należy uprać z użyciem detergentu, który pomoże usunąć z materiału kuchenne zapachy. Modele koronkowe lub ozdobione gipiurą łatwo jest uszkodzić, dlatego większość producentów zaleca prać je ręcznie. Zazdrostki bawełniane można wrzucić do pralki, warto jednak pamiętać, by nastawić odpowiedni program – materiał może źle znosić wysoką temperaturę lub wirowanie na wysokich obrotach.

  3. Wyprane firanki należy rozwiesić, pozwalając im swobodnie wyschnąć. Następnie trzeba je wyprasować. Najlepiej jest użyć w tym celu żelazka parowego lub generatora pary. Ta druga opcja jest szczególnie wygodna, ponieważ umożliwia prasowanie zazdrostek bezpośrednio na drążku.

  4. Gotowe firanki można zawiesić z powrotem na oknie.

Szukasz zazdrostek? Sprawdź naszą ofertę!

Utrzymanie zazdrostek kuchennych w czystości wcale nie jest trudne. Mamy nadzieję, że zamieszczone wyżej porady sprawią, iż bez problemu sobie z tym poradzisz. Jeżeli natomiast dopiero zamierzasz je kupić i zastanawiasz się, gdzie możesz je znaleźć, odwiedź nasz sklep internetowy z firanami gotowymi i sprzedawanymi na metry. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz tam modele, które przypadną Ci do gustu.