Szycie na miarę

Wysokość firanki lub zasłony – praktyczne porady specjalistów z naszego sklepu internetowego

Na początek zastanów się, czy chcesz, żeby firanka lub zasłona sięgała do parapetu, do połowy okna lub też do samej podłogi. Wysokość najłatwiej zmierzyć, wpinając metr krawiecki do żabki i opuścić go do momentu, w którym firanka ma się kończyć. Jeśli ma sięgać do podłogi, musi kończyć się około 2-5 cm nad nią. Wysokość firanki lub zasłony na szelkach ustal, mierząc odległość od górnej krawędzi karnisza. Jeśli natomiast interesują Cię firanki na przelotkach, dodaj do tej wysokości jeszcze 3 cm. Pamiętaj o tym, że jeżeli wieszasz firanki razem z zasłonami, to dobrze będzie, jeśli firanka będzie o około 1 cm krótsza od zasłony.

Szerokość firanki – garść niezbędnych informacji

Jeśli masz już karnisz, w pierwszej kolejności zmierz jego szerokość. Następnie zastanów się, jak mocno chcesz zmarszczyć firankę. Najbardziej popularne jest marszczenie liczone 2,5 raza. W tym przypadku szerokość karnisza należy pomnożyć razy 2,5. Jeśli masz zamiar pomarszczyć firankę jeszcze bardziej, pomnóż szerokość karnisza razy 3.

Ważna informacja: podczas obróbki materiałowej (wyrównanie i obszycie brzegów) firana zmniejsza się o około 20 cm. Co prawda, niektóre taśmy umożliwiają dopasowanie szerokości firanki, ale zdarzają się też takie, które na to nie pozwalają. Warto zatem do każdej firanki doliczyć około 20 cm na wykończenie, niezależnie, czy będzie miała 2, czy 10 metrów. Pamiętaj też, żeby dopasować liczbę metrów do wybranej taśmy marszczącej. Przykład: okno ma szerokość 150 cm, karnisz ma 200 cm, a firankę chcesz zmarszczyć 2,5 raza. Ile zatem zamówić firanki? Długość karnisza razy 2,5 plus 20 cm, czyli 520 cm. Po obszyciu i zmarszczeniu firanka będzie miała idealnie 200 cm. Analogicznie dla marszczenia potrójnego – 620 cm. W przypadku pytań lub wątpliwości zawsze możesz skontaktować się z naszym sklepem internetowym.

Szerokość zasłony

W pierwszej kolejności zastanów się, czy zasłona ma pełnić tylko funkcję dekoracyjną, czy też będzie służyć do zasłaniania okna, na przykład na noc. Jeśli zasłona ma być tylko dekoracją, wybierz wykończenie taśmą marszczącą. Jeżeli natomiast chcesz zasłaniać okno, to praktycznym rozwiązaniem będzie wykończenie przelotkami lub szelkami. Szerokość zasłony zwykle ograniczona jest szerokością materiału na zasłony, która zwykle wynosi około 140-150 cm. Zdarzają się jednak materiały o szerokości około 300 cm. Są też materiały, które mają wysokość około 290-300 cm, a szerokość można zamówić dowolnie, podobnie jak w przypadku firanek. Poza ograniczeniami szerokości niektórych materiałów, przy ustalaniu szerokości zasłon należy zastosować się do tych samych wskazówek, co w przypadku firanek.

Zapewniamy bogaty wybór firanek oraz tkanin zasłonowych. Z pewnością w naszym sklepie internetowym uda Ci się wybrać najbardziej odpowiednią produkt do Twojego wnętrza. Na stronie Romanetka.pl zamówisz też usługę szycia w naszej profesjonalnej szwalni.