Szycie firan i zasłon na wymiar

Jednymi z najważniejszych elementów wystroju wnętrza są zasłony i firany. Muszą one być odpowiednio dopasowane do pomieszczenia tak, by nie zmniejszały go optycznie i nie wprowadzały estetycznego chaosu. Coraz więcej osób decyduje się na szycie ich na wymiar. W ten sposób można uzyskać spersonalizowane oraz stylowe ozdoby, które nadają wnętrzu gustownego charakteru. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą najpopularniejszych i najmodniejszych wzorów!

Jak wymierzyć firany i zasłony na okno?

Do wykonania pomiaru przyda Ci się metr krawiecki lub stalowa miarka. Pamiętaj, że materiał nie może być zbyt długi czy krótki. W przypadku zasłon na okno balkonowe warto, by sięgały one do ziemi. Istotne jest również pomieszczenie, w którym planujesz je powiesić. W kuchni najlepiej sprawdzają się krótkie firanki, do eleganckiego salonu najbardziej pasują długie.

Kolejną ważną kwestię stanowi szerokość tkaniny, która umożliwia jej marszczenie. Większa liczba fałd sprawia, że materiał jest bardziej ozdobny, mniejsza natomiast nadaje wnętrzu nowoczesnego i minimalistycznego efektu. 

W zależności od modelu proces mierzenia wygląda inaczej. Wyróżnia się trzy główne rodzaje firan oraz zasłon:

  • na taśmie marszczącej,
  • na szelkach,
  • na kółkach.

Przed zdecydowaniem się na zakup lub szycie na wymiar, musisz również dobrać odpowiedni karnisz. Jego idealna długość to ok. 40-60 cm więcej od wnęki okiennej w przypadku zastosowania jednej tkaniny oraz 70-80 cm przy dwóch materiałach. Powinien on być również zawieszony od 7 do 8 cm nad górną krawędzią ramy okna. Należy także dodać, że na metr karnisza przypada około dziesięciu żabek. W razie jakichkolwiek wątpliwości – skontaktuj się z nami! Chętnie doradzimy, w jaki sposób dobrać idealny rozmiar.

Jak dobrać długość firany do okna?

Zanim rozpoczniesz mierzenie i szycie na wymiar, musisz zdecydować jaka długość tkaniny będzie odpowiednia. Czy materiał ma sięgać jedynie do połowy okna, parapetu, a może do samej podłogi? Gdy wybierzesz już preferowany rozmiar, zmierz wysokość, wpinając metr krawiecki lub stalową miarkę do żabki i opuść do punktu, w którym firana ma się skończyć.

W przypadku, gdy zależy Ci, by materiał sięgał do ziemi, warto umieścić go ok. 2-5 cm nad nią, co znacznie ułatwi utrzymanie go w dobrym stanie. Jeśli planujesz zawiesić tkaninę na przelotkach lub kółkach, dodaj do wysokości mierzonej od górnej krawędzi karnisza 3 cm. Należy również pamiętać o tym, że firana powinna być krótsza od zasłony o ok. 1 cm.

Jak dobrać szerokość firany do okna?

W pierwszej kolejności należy zmierzyć szerokość karnisza. Następnie zdecyduj, jak bardzo chcesz zmarszczyć firankę na szelkach lub kółkach. Najpopularniejsze marszczenie wymaga pomnożenia długości karnisza przez 2,5 raza. Przy większym pofałdowaniu warto potroić tę szerokość. Podobnie będzie z firaną na taśmie modelującej. Tradycyjne marszczenie osiągniesz, podwajając materiał. Jeszcze więcej fałd uzyskasz, powielając długość trzy lub cztery razy. 

Należy również pamiętać, że obróbka krawiecka zmniejsza rozmiar tkaniny. Dlatego też warto dodać do wymiaru dodatkowe 20 cm na dole oraz 5 cm na górze, a w przypadku tiulu lub woalu, dobrze jest doliczyć ok. 12 cm materiału na obręby.

Jak dobrać długość zasłony do okna?

Również w sytuacji szycia zasłon, ich długość będzie różniła się w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na dodaniu elegancji i tradycyjnego stylu swojemu wnętrzu, możesz zdecydować się na materiał, który będzie sięgał do podłogi. W takim przypadku tkanina powinna być dłuższa o ok. 20-30 cm niż wynosi wysokość, na jakiej jest zamontowany karnisz. Gdy chcesz, by zasłona na wymiar sięgała do parapetu lub niżej, podobnie jak przy wieszaniu firanek, warto umieścić ją 2-3 cm nad powierzchnią, co ułatwi zachowanie tkaniny w dobrym stanie.

Jak dobrać szerokość zasłony do okna?

Podczas szycia zasłony ważną kwestią jest jej szerokość. W zależności od tego, czy zależy Ci bardziej na funkcjonalności, czy jedynie na ozdobie, jej wymiar będzie inny. Jeśli ma ona pełnić tylko funkcję dekoracyjną, warto zdecydować się na taśmę marszczącą. W przypadku, gdy chcesz zasłaniać nią okno na noc lub chronić się przed promieniami słonecznymi, praktycznym rozwiązaniem będzie wykończenie przelotkami albo szelkami.

Szerokość zasłony zazwyczaj jest ograniczona wymiarem jej materiału, który wynosi tradycyjnie ok. 140-150 cm. Zdarzają się jednak także tkaniny o formacie 300 cm. Istnieje również możliwość zakupu produktu o wysokości ok. 290-300 cm i dowolnie ustalonej szerokości. Poza limitem rozmiaru niektórych tkanin, przy ustalaniu wymiaru zasłon należy zastosować się do tych samych wskazówek, co przy firanach.

Szeroka oferta najlepszej jakości zasłon i firan

W naszej ofercie prezentujemy firany i zasłony na wymiar najwyższej jakości – od czołowych producentów z branży dekoracji okiennych. Są to najpopularniejsze wzory oraz materiały, które uatrakcyjniają każde pomieszczenie. Realizujemy również usługę szycia. Pracownicy z naszej szwalni mają wieloletnie doświadczenie, które gwarantuje najwyższą precyzję i staranność obróbki. Serdecznie zachęcamy do kontaktu!

Promocja 5% na zasłony